Σφάλμα
  • XML Parsing Error at 1:170. Error 9: Invalid character

Ο Βάλλας έδωσε την λύση

• PDF
Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα, το τέλος του οποίου όμως ήταν δραματικό, η Ξάνθη επικράτησε 2-1 της Κέρκυρας, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Βάλλας στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ένα από τα πιο βαρετά ημίχρονα της φετινής Super League, ήταν το πρώτο του αγώνα των Πηγαδίων. Η Ξάνθη είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα, ενώ η Κέρκυρα περιορίστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα.

Παρόλα αυτά, ο διαιτητής Κουκουλάκης κατάφερε να βάλει "φωτιά" σε ένα πολύ εύκολο ματς, καταλογίζοντας ένα αστείο πέναλτι στους φιλοξενούμενους, με το οποίο ο Ντένις Επστάιν διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Ξάνθη πάτησε δύο φορές με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, αλλά με εξαίρεση ένα σουτ του Καζάκη που αποκρούστηκε σωτήρια από τον Βενέτη, δεν απείλησε ουσιαστικά.

Στην πρώτη ολοκληρωμένη προσπάθεια των παικτών της, στο 31', η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, με μακρινό συρτό σουτ του Ολουμπάγιο Αντεφέμι. Είχε προηγηθεί η σέντρα του Τζάγκι και η ασίστ του Καζάκη στον επερχόμενο Νιγηριανό, ο οποίος έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κωνσταντόπουλου (αφού έγλειψε το κάθετο δοκάρι).

Στη συνέχεια, η Κέρκυρα ανέβασε στροφές θέλοντας να φτάσει στην ισοφάριση και τελικά τα κατάφερε, με το ανύπαρκτο πέναλτι που έδωσε ο Κρητικός ρέφερι σε πτώση του Γραμμόζη, μετά από μαρκάρισμα του Μπόατενγκ.

Η επανάληψη ήταν όνομα και πράγμα, δηλαδή... επανάληψη του πρώτου μέρους, με τη διαφορά ότι πολλαπλασιάστηκαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι κίτρινες κάρτες. Το παιχνίδι περιορίστηκε στο χώρο του κέντρου και η μόνη καλή φάση που έγινε ήταν αυτή του 50ου λεπτού, όταν το σουτ του Μαρσελίνιο, αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τον Βενέτη.

Στο διάστημα 50'-60' και 70'-80' δεν... παίχτηκε ποδόσφαιρο εξαιτίας των καρτών και των αλλαγών, ενώ στα τελευταία λεπτά η Ξάνθη πίεσε την άμυνα της Κέρκυρας με αποτέλεσμα να δικαιωθεί έστω και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Καζάκης ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Δ. Ιωάννου και ο Κουκουλάκης έδειξε -ορθά- το σημείο του πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Μπόατενγκ και απέκρουσε ο Κωνσταντόπουλος. Η φάση όμως είχε και συνέχεια, το τέλος της οποίας βρήκε τον Σπύρο Βάλλα να στέλνει την μπάλα, προ κενής εστίας, στα δίχτυα των Φαιάκων. Να σημειωθεί, πάντως, πως ο Σουάνης, που έκανε το γύρισμα προς τον Βάλλα, όπως και πολλοί ακόμα παίκτες, μπήκαν στην περιοχή του Κωνσταντόπουλου πριν ο Μπόατενγκ εκτελέσει το πέναλτι, κάτι που απαγορεύεται από τον κανονισμό.