Σφάλμα
  • XML Parsing Error at 1:171. Error 9: Invalid character

Επέστρεψε στις νίκες ο Πανθρακικός και έσπασε την κακή παράδοση

• PDF
Παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανθρακικός πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον Λεβαδειακό με 3-1. Οι δύο ομάδες ήθελαν το τρίποντο για διαφορετικούς λόγους.

Οι γηπεδούχοι για να ελπίζουν για τα play offs, ενώ ο Λεβαδειακός ήθελε πάση θυσία το εκτός έδρας τρίποντο που θα τον κρατούσε ζωντανό στο κυνήγι της απευθείας ανόδου στην «μεγάλη» κατηγορία.

Η ομάδα της Κομοτηνής εκτός από τους πολύτιμους τρεις βαθμούς, έσπασε και την παράδοση που ήθελε τον Λεβαδειακό να έχει το απόλυτο απέναντι στην ομάδα της Κομοτηνής, στις προηγούμενες επτά αναμετρήσεις τους.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, καθώς και οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε αμυντικό παιχνίδι χωρίς να κάνουν ευκαιρίες για γκολ. Ο Πανθρακικός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Αρσενίεβιτς τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου και να πάει στα αποδυτήρια με ανεβασμένο το ηθικό.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες και συγκεκριμένα με τον Σουλτανίδη να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του, όμως αν ο επιθετικός του Πανθρακικού ήταν πιο εύστοχος, ίσως το σκορ του αγώνα να ήταν πολύ μεγαλύτερο. Το δεύτερο γκολ για την ομάδα της Κομοτηνής ήρθε στο 63ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Νικέζ, ο Ούλμεζ έκανε ένα καταπληκτικό κοντρόλ και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με κεφαλιά του Βασιλείου στο 84ο λεπτό, όμως ο Σουλτανίδης αν και άργησε, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στις καθυστερήσεις του αγώνα, με κοντινό σουτ μετά από προσπάθεια του Μαλκί.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Φωτιάδης (Καστοριάς), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους: Ρομπέρ, Κριστ, Ούλμερς, Νικέζ, Αρσενίεβιτς, Μουλόπουλο και Μπεγκόνια.

Πανθρακικός: Κουτσόπουλος, Ρομπέρ, Βαγγελόπουλος, Νατσούρας, Περπερίδης (83' Κανωτίδης), Νικέζ, Ζησόπουλος, Ούλμερς, Κριστ (80' Μαλκί), Αρσενίεβιτς, Σουλτανίδης.
Λεβαδειακός: Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Αλεξίου (46' Κοιλιάρας), Κορδονούρης, Κόλτζος, Μπεγκόνια, Λισγάρας, Ναπολεόνι, Πόποβιτς (73' Κοτίτσας), Μπάρκογλου, Ντιμπαλά (37' λ.τρ. Βασιλείου).