Σφάλμα
  • XML Parsing Error at 1:170. Error 9: Invalid character

Σε τροχιά Ευρώπης η Καβάλα! Νέα νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 1-0

• PDF
Η Καβάλα ήθελε να διατηρηθεί σε τροχιά Ευρώπης και ο Αστέρας να παραμείνει ζωντανός στη «μάχη» της παραμονής. Ο Αμπντούν στο 60ο λεπτό εκπλήρωσε το στόχο των Αργοναυτών και βύθισε τον Αστέρα στην ουρά της βαθμολογίας.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήταν στο 1ο λεπτό με το σουτ του Παπάζογλου το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Αναστασόπουλου. Η Καβάλα με κορυφαίο και πιο δραστήριο παίκτη τον Λιονέλ Ρίος κυκλοφορούσε την μπάλα και πάταγε στην περιοχή των Αρκάδων. Σε μία από αυτές τις φάσεις αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Χργκόβιτς, αλλά ο Αναστασόπουλος απομάκρυνε παρότι δεν είχε καλό οπτικό πεδίο.

Ο Αστέρας παρουσίαζε μια δυσκολία στο να βγάλει την μπάλα από τα χαφ. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και η απουσία του τιμωρημένου Μπαστία. Ο Κερ δημιουργικά δεν μπόρεσε να θυμίσει στο ελάχιστο τον Αργεντινό. Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους προήλθε από τον πρώην Αστεριανό, Λιονέλ Ρίος. Ο Αργεντινός με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Αναστασόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο αρκούσε μια διπλή λάθος αντίδραση της άμυνας του Αστέρα για να σκοράρει ο Αμπντούν. Ο Αλγερινός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αναστασόπουλου και μαζί τη νίκη Ευρώπης στην Καβάλα. Οι Αργοναύτες έχασαν σπουδαία ευκαιρία για το 2-0 με τον Αμπντούν αλλά το πλασέ του Αλγερινού στο τετ-α-τετ με τον Αναστασόπουλο πέρασε άουτ.