Σφάλμα
  • XML Parsing Error at 1:171. Error 9: Invalid character

4ος στην Ευρώπη ο Θρακιώτης άλτης Κώστας Μπανιώτης

• PDF
Περήφανους μας έκανε στον τελικό του ύψους ο Θρακιώτης αθλητής του στίβου Κώστας Μπανιώτης παίρνοντας την 4η θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στο Παρίσι, πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ με 2μ32! Ο Μπανιώτης πέρασε με την πρώτη τα 2μ15, 2μ20, 2μ25, τα 2μ29 τα έκανε στην δεύτερη προσπάθεια του και τα 2μ32 στην τρίτη.

Ο έταιρος Έλληνας στον τελικό Δημήτρης Χονδροκούκης, από την άλλη πλευρά, που συμμετέχει στην πρώτη του μεγάλη διοργάνωση σε επίπεδο ανδρών, έφτασε επίσης χωρίς προβλήματα στα 2μ25, κάνοντας τα 2μ29 στο δεύτερο άλμα του και κατέκτησε την 5η θέση.

Πρωταθλητής Ευρώπης, όπως και στο Τορίνο πριν δύο χρόνια, αναδείχτηκε ο Ιβάν Ούκοφ. Ο Ρώσος άλτης ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο με 2μ38 ενώ επιχείρησε να σπάσει και το παγκόσμιο ρεκόρ, βάζοντας τον πήχη στα 2μ44, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Το ασημένιο πήγε στον Τσέχο Γιάροσλαβ Μπάμπα με 2μ34 και το χάλκινο στον Ρώσο Αλεξάντρ Σουστόφ επίσης με 2μ34.

«Ήταν φοβερός αγώνας με τρομερό ανταγωνισμό και πραγματικά χαιρόμουν πολύ που έβλεπα τον Δημήτρη να κάνει τόσο καλό αγώνα. Εδώ σήμερα αγωνιζόμασταν για την Ελλάδα και θα ήταν φοβερό εάν μπορούσαμε να είμαστε και οι δύο στο βάθρο. Υπολόγιζα ότι το μετάλλιο θα πάει στα 2,32 μ., όμως, δεν ήταν αυτοσκοπός μου το μετάλλιο. Ήθελα να κάνω έναν καλό αγώνα. Και τελικά φεύγω από το Παρίσι με ένα νέο ατομικό ρεκόρ» δήλωσε ο Μπανιώτης.